Kaire Saarep
Noorte hääl
Kas töötad või lähed tööle? Noorte Hääl toob sinuni erinevaid situatsioone töömaailmast. Tea oma õiguseid ning oska nende eest seista!
"Töölepingus on palgamaksmise kuupäevana kirjas 7. kuupäev. Augustikuus langes see kuupäev reedesele päevale. Tööandja kandis palga väidetavalt üle reede hilisõhtul ja palk jõudis minu kontole esmaspäeva hommikul. Pankade vahelised ülekanded nädalavahetusel ei liigu ning ülemuse arvates on tema igati seadusekuulekalt käitunud. Samas on palga hilinemist varemgi juhtunud. Kas taolises olukorras võib lepingu üles öelda ja viiviseid nõuda?"
Nii tööandja kui töötaja peavad töölepingu täitmisel käituma heauskselt. Töötajal tekib lepingus kirjas oleval palgapäeval õigustatud ootus (k.a reedel). Tööandja peab omalt poolt tegema kõik endast oleneva, et töötasu õigeks tähtpäevaks töötaja pangakontole jõuaks.
Töötaja võib lepingu erakorraliselt üles öelda juhul kui tööandja on töölepingut oluliselt rikkunud (TLS §91). Oluliseks rikkumiseks ei saa lugeda ühekordset hilinemist töötasuga. Oluliseks rikkumiseks saab lugeda järjepidevat töötasu hilinemist, jättes tähelepanuta mitmekordsed töötaja poolsed pretensioonid. Töötaja peab ülesütlemist põhjendama ning avaldus tuleb esitada kirjalikult. Töötaja poolse erakorralise ülesütlemise puhul on hüvitisena ettenähtud töötaja kolme kuu keskmine töötasu (TLS §100 lõige 4)
LOE VEEL:
Noore töötaja abimees: Kas pean varastatud tooted oma palgast kinni maksma? (9) 07. august 2015
http://noortehaal.delfi.ee/news/elu/noore-tootaja-abimees-kas-pean-varastatud-tooted-oma-palgast-kinni-maksma?id=72159909
Noore töötaja abimees: Kas ülemus võib töötajaid läbi kaamerate jälgida? (3) 22. juuli 2015
http://noortehaal.delfi.ee/news/elu/noore-tootaja-abimees-kas-ulemus-voib-tootajaid-labi-kaamerate-jalgida?id=71967177
Viivist on õigus nõuda alates palgapäevale järgnevast päevast kuni päevani, mis tööandja viivitatud summa välja maksab.
Loe rohkem SIIT!
http://raagimeparagrahvidest.blogspot.com/2014/10/millal-voib-tootaja-toolepingu-ules.html