Lugeja küsib: Tööandjal ei olnud mulle ajutiselt tööd anda, olin kuu aega kodus ja sain ainult miinimumpalga. Töölepingus on mu töötasu oluliselt suurem ja enne kojujäämist töötasu vähendamisest juttu ei olnud. Kas tööandjal oli õigus mulle nii vähe maksta?
Vastas Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Liis Valdmets:
Töölepingu seaduse § 35 sätestab töötasu maksmise regulatsiooni töö mitteandmise korral. Tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.
Seega töötajale tuleb töötasu maksta alati, kui töötamine on takistatud tööandjast tuleneval põhjusel ning töötaja on sel ajal töötamiseks võimeline ja töö tegemiseks valmis. Näiteks peab tööandja maksma töötajale töötasu olukorras, kui tööandja ei luba töötajat tööle. Töötasu ei pea maksma isikule, kes on töökohalt omavoliliselt lahkunud või on kodus haige.
Juuli Laanemets