Küsimus: Kui osalesin 2009. a. kevadel Sotsiaalministeeriumi poolt korraldatud uut töölepingu seadust tutvustaval koolitusel, esitati küsimus, kas töökoormus võib olla kokku lepitud ka vahemikuna 0,5 - täiskoht. Sotsiaalministeeriumi spetsialistide seisukoht oli, et võib küll. Mina olen sellest seisukohast lähtuvalt seda võimalust vajadusel ka kasutanud ja märkinud lepingusse tööaja näiteks 20 - 40 tundi nädalas. Postitustes loen, et tööaeg peab täpselt fikseeritud olema. Kuidas siis õige on?
Vastus: Kas tööaeg peab olema kokkulepitud ühe kindla tundide arvuna või vahemikuna, on selgeks vaidlemata teema. Selles osas on spetsialistide arvamused erinevad, kas vahemiku kokkuleppimine on aktsepteeritav või mitte.
Ühest küljest põhineb töölepingu seadus küllaltki palju lepinguvabaduse ideel. Samas on tööandja üks põhikohustus varustada töötajat tööga ning juhul, kui näiteks lepitakse kokku, et töötaja töötab 1-40 tundi nädalas, ei võta tööandja oma kohustuste eest mingit vastutust. Vähemalt mõne aja eest meie teada tööinspektsioon ei toetanud seda, et töölepingus lepitakse kokku tundide vahemik.
Kindlasti tuleb taolisi kokkuleppeid vaadelda ka hea usu põhimõtte valguses - kokkulepe ei peaks viima selleni, et tööandja täielikult vabaneb talle seadusega ettenähtud põhikohustustest.
Äripäev käsiraamatute foorumis vastas küsimustele advokaadiböroo LAWIN Lepik & Luhaäär.
Lemmi Kann