Holger Roonemaa
Uus töölepinguseadus tekitab suurt segadust varem kasutamata puhkusepäevade osas.
Töötajate, tööandjate ja isegi juristide seas tekitab segadust uue töölepinguseaduse osa, mis puudutab eelmistel aastatel välja võtmata jäänud puhkusepäevi.
See kontseptsioon on tõesti seadusesse ebaõnnestunult kirja pandud ja ka seletuskirjas pole seda selgelt lahti kirjutatud, tõdes tööõigusele spetsialiseerunud vandeadvokaat Pirkko-Liis Harkmaa advokaadibüroost Lepik & Luhaäär LAWIN. Tema sõnul tuleks sotsiaalministeeriumil selles vallas veel selgitustööd teha. Harkmaa kinnitusel saab enne selle aasta 1. juulit välja teenitud puhkust uue seaduse järgi välja võtta veel 2013. aasta juulini ehk neli aastat pärast uue seaduse kehtima hakkamist.
Suud puhtaks pühkima ei pea
Eraldi vaidlusi on tekitanud see, kas enne 2002. aastat välja teenitud puhkus ehk nii-öelda aegumatu puhkus on uue seadusega inimestelt ära võetud või mitte, ütles Harkmaa.
Ehkki eri koolitustel on tema sõnul kõlanud seisukoht, et kõigil puhkustel on nelja-aastane aegumistähtaeg, siis sotsiaalministeeriumi kinnitusel ei ole asi päris nii. Pressiesindaja Jana Zdanoviti sõnul saab ka nii-öelda aegumatut puhkust välja võtta veel neli aastat.
Harkmaa lausus aga, et uuest tööseadusest võib välja lugeda midagi muud. Töölepingu lõppemisel on tööandjal kohustus hüvitada kokku mitte rohkem kui nelja aasta enne uue seaduse jõustumist välja teenitud, kuid kasutamata jäänud puhkus. Selle sätte kohaselt saab järeldada, et kui töötaja tööleping lõpetatakse näiteks septembris 2009. aastal ja tal on kasutamata enne 2002. aastat välja teenitud aegumatuid puhkusepäevi, mida ta enne töölepingu lõpetamist ei jõua välja võtta, siis nende eest ta raha ei saaks, selgitas ta.
Võta kõigepealt välja ressursid
Kui kellelgi jääb nelja aasta jooksul veel vana puhkusereservi, siis töölepingu lõppedes ei ole tööandja kohustatud nende eest hüvitist maksma.
Kõige lihtsam soovitus inimestele on puhata alati esimeses järjekorras ära vanast ajast üle jäänud puhkusepäevad ja puhkusegraafikut tehes tuleks täpselt märkida, mis aasta eest puhkust välja võetakse, ütles vandeadvokaat Pirkko-Liis Harkmaa.
Pärast selle aasta teises pooles töökohale asumist välja teenitud puhkus tuleb aga ära puhata hiljemalt järgmise aasta lõpuks ja alates järgmisest aastast antakse puhkust kalendriaasta eest, mis tulekski konkreetse aasta jooksul välja võtta.
Kui aga mõni puhkuseosa jääb kasutamata, siis tuleb see kindlasti ära kasutada hiljemalt järgmise kalendriaasta jooksul, ütles Harkmaa.