Kristiina Viiron
Sundpuhkuse ajal haigeksjäänul pole õigust ei haigus- ega hooldushüvitisele.
Mõni aeg tagasi tuli ühel välismaale allhanget tegeval tootmisfirmal oma töölised mõneks nädalaks osaliselt tasustatud puhkusele ehk rahvakeeli sundpuhkusele saata. Teiste töötajatega koos koju jäänud Uunot vedas sundpuhkuse ajal tervis alt ja ta haigestus tõsiselt. Mees tahtis nagu tavaliselt haiguslehele jääda, kuid perearsti juures selgus tõsi-asi: et Uuno on saadetud osaliselt tasustatud puhkusele, pole tal õigust saada haigushüvitist.
Osaliselt tasustataval puhkusel viibides ei täida töötaja tööülesandeid ega kaota sellest tulenevalt seoses haigusega ka töötasu (ehk sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu). Seega ei vaja ta ka töövabastust, põhjendab haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel.
Haigushüvitist maksab haigekassa isikutele, kellel jääb haiguse tõttu tööga teenitav tulu saamata. Muidugi on tingimuseks ravikindlustuse olemasolu. Et Uuno puhkas, mis siis, et vastu tahtmist, ei teeninud ta ka raha. Ta ei kaotanud ju töötasu ja seega polnud talle vaja kompensatsiooni maksta. Et mees saadeti osaliselt tasustatavale puhkusele, maksis puhkuseraha talle tööandja (60% põhipalgast, sest osaliselt tasustatava puhkuse ajal makstav puhkusetasu ei või olla väiksem kui 60%).
Õnneks ei kestnud ettevõtte töötaolek kuigi pikalt, tulid uued tellimused. Töölised, nende hulgas ka Uuno, said kutse tööle naasta. Paraku tundis mees end endiselt räbalasti: tervis kehv, raha vähe ja tööle ka minna ei jaksa Kõne perearstile leevendas mõnevõrra mehe muret pärast osaliselt tasustatava puhkuse lõppemist on kindlustatul õigus jääda haiguselehele ja seda Uuno ka tegi. Nüüd maksti talle haigushüvitiseks 80% palgast (arvestatakse eelmise aasta keskmise põhjal). Kui nüüd veel terviski taastuks
Sama kord (nagu haigushüvitise maksmise korral) kehtib ka hooldushüvitise puhul. Olnuks Uunol väike, alla 12-aastane laps, kes isa sundpuhkuse ajal haigeks jäänuks ja põetamist vajanuks, pidanuks isa seda tegema hoolduslehele jäämata. Kui laps on haige ka siis, kui lapsevanemal tuleb sundpuhkuselt tööle tagasi minna, on õigus võtta hooldusleht ja saada selle alusel hooldushüvitist (100% eelmise aasta ühe kalendripäeva keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatavast tulust, mida makstakse kuni 14 järjestikust päeva).
Kui tööd ei tee, pole ka tulu
Kui eelmärgitud näited oleksid päevakorda tulnud Uuno põhi- või lisapuhkuse ajal, oleks töötajal olnud õigus jääda haigus- või hoolduslehele ning puhkus oleks viidud kokkuleppel muule ajale üle.
On veel teisigi nüansse, mil töötajal ei ole õigust saada töövõi-metushüvitist. Hüvitist ei maksta palgata puhkuse, lapsepuhkuse või lapsendaja puhkusel olemise ajal, sest sel ajal töötaja tööülesandeid ei täida ega kaota seega töötasu.
Samuti ei maksta ühele inimesele korraga mitut hüvitist. Sama tingimus kehtib vastupidi kindlustatul, kellel on õigus saada haigushüvitist, ei ole õigust saada sama aja eest hooldus-hüvitist.
Emale (või isale), kes on väikse lapsega lapsehoolduspuhkusel, ei maksta hüvitist ei vanema ega ka lapse haigestumise korral. Põhjus sama tööülesandeid sel ajal ei täideta ja palka ei teenita.
Pea meeles!
Ravikindlustus!
Kui töösuhe lõpeb, kehtib ravikindlustus veel kaks kuud.
Et ravikindlustus ei katkeks, tuleb end töötuna arvele võtta ühe kuu jooksul pärast töösuhte lõppemist, sest ravikindlustus algab töötuna arveloleku 31. päevast.
Kui töösuhe lõppes näiteks 1. aprillil, kehtib ravikindlustus 31. maini. Et ka juunis oleks kehtiv ravikindlustus, tuleb end arvele võtta hiljemalt 30. aprillil (1. mai on püha).