Agnes Ojala
Rahandusministeeriumis ette valmistatud seaduseelnõuga jätaks riik inimestele tulumaksu tagastamata lasteaiamaksult ja täiskasvanute vabahariduslike koolituste kuludelt.
Samal ajal soovivad koostajad erisoodustusmaksust vabastada otseselt tööks vajaliku tasemeõppe, mille eest maksab tööandja.
Praegu on probleem maksusoodustuse sihtotstarbes, ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi, kelle sõnul on maksuvabastused laiali valgunud. Pole mõtet suvalist hobikoolitust toetada, kui riigil on raha puudu. Märtsis oli ebanormaalne seis, kus riik maksis tulumaksu tagasi rohkem, kui seda laekus.
Lasteaiamaksu soodustusest rääkides märkis ta, et õigem oleks lasteaedu doteerida otse, mitte teha seda üksikisikute maksuvabastuse kaudu.
Teisalt tõi Ligi esile, et ettevõtted saavad edaspidi tasuda ka oma töötajatele pakutava tööga seotud tasemekoolituse eest. Anname seadusega pigem juurde. Siin on küsimus sadades miljonites kroonides, mida ettevõtted säästavad, sõnas ta.
Ligi hinnangul ei tohiks väike maksusoodustus inimestele nii oluline olla. Et aga soodustuse saajaid on palju, teeb see riigi jaoks kokku suure summa.
Rahandusministeerium ei võtnud eile eelnõu teksti omaks. Eelnõu pole veel meile jõudnud ja muudatus pole meie väljatöötatud, teatas ministeeriumi pressiesindaja Annika Vilu.
Kuna aga Jürgen Ligi viitas ajakirjanikuga vesteldes ministeeriumi maksupoliitika osakonna juhatajale Lemmi Orole ning ka tekstis endas on kirjas, et muudatused sõnastasid Elo ja Oro (ilmselt maksupoliitika osakonna nõunik Elo Haugas ja osakonnajuhataja Lemmi Oro toim), on lootust, et ministeerium kava lähiajal siiski kommenteerib.Täna hommikul kinnitas rahandusministeerium veel kord, et tegu ei ole nende eelnõuga, väites, et muudatused algatas kas riigikogu rahanduskomisjon või Reformierakond. "Maksupoliitika osakonnaga on küll ühendust võetud üksikute eelnõud puudutavate punktide osas, kuid eelnõu tervikteksti pole me näinud," väitis Annika Vilu.
Haridusminister Tõnis Lukas avaldas kaua oodatud tööandjaile tehtava soodustuse üle siirast heameelt, ent teiste ettepanekute suhtes oli skeptiline. Kõik ootavad raskel ajal sellist stimulaatorit, mille abil panna rõhku katkestatud õpingute jätkamisele. Tasemeõppe soodustamisega saame valmistuda uueks kasvuperioodiks, ütles Lukas. Eraldi võttes ei pea ma õigeks vabahariduse kraane kinni keerata.
Ministri sõnul on praegu vale pidurdada arengut, mis viimase aastaga on saavutatud. Ennast täiendavate täiskasvanute osakaal on hakanud korralikult kasvama. See näitab ka meie ühiskonna küpsust. Ka lasteaiamaksu tulumaksusoodustuse kaotamist Lukas eraldi otsusena ei toetaks, kuid ta möönis, et praegu tuleb otsuseid vaadata konteksti arvestades.
Lasteaiakohata jäänud kaotavad
** Kui lasteaiatasudelt enam tulumaksu ei tagastataks, kaotaksid kõige enam need, kelle lapsed ei ole munitsipaallasteaias kohta saanud ja kes peavad lapsed seetõttu eralasteaeda viima.
** Tallinna munitsipaallasteaias on ühe lapse kuutasu 348 krooni. Seega saavad vanemad iga lapse pealt aastas tulumaksu tagasi 877 krooni. Eralasteaedades on aga summad suurusjärgu võrra suuremad. Kui kuus tuleb lapse lasteaiakoha eest maksta 3000 krooni, siis on aastas maksutagastus juba 7560 krooni.
** Eesti lastevanemate liidu juhatuse esimehe Enn Kirsmani sõnul on kurb, kui riik hoiaks taas kokku lastega perede pealt. Oleks siis tõepoolest igale lapsele olemas lasteaiakoht munitsipaallasteaias, kus saaks mõistliku või väikese raha eest oma lapse hoitud. Paljud peavad kasutama eralasteaia teenust ja seni on maksutagastus selle eest mingisugunegi hüvitis, märkis ta.
** Tallinna linna andmeil käis tänavu 1. jaanuari seisuga munitsipaallasteaedades 19 948, eralasteaedades aga 635 Tallinna sisse kirjutatud last.