Anu Ojasalu,
Eesti töötukassa avalike suhete juht
Kindlustushüvitise taotlemiseks tuleb end töötuna arvele võtta ja avaldus esitada.
Töötuskindlustushüvitist on inimesel õigus saada siis, kui ta on töölt vabastatud koondamise, katseaja mitterahuldavate tulemuste või tähtajalise lepingu lõppemise tõttu. Liskas neile annavad hüvitise saamise õiguse veel mõned töösuhte lõpetamise alused (vt www.tootukassa.ee). Töötajad, kes lahkuvad töölt omal soovil, poolte kokkuleppel või omapoolsete eksimuste tõttu, ei saa töötuskindlustushüvitist. Samuti ei ole töötuskindlustus-hüvitist võimalik saada inimestel, kes ei maksa töötuskindlustusmakset: pensionäridel, üliõpilastel, juhatuse liikmetel jne. Oluline on seegi, et täis oleks töötuskindlustusstaaÏ, s.t et töötaja oleks viimase 36 kuu jooksul maksnud vähemalt 12 kuud töötuskindlustusmakset.
Et töötuskindlustushüvitist saada, on vaja pöörduda tööturuameti kohalikku osakonda, võtta end seal töötuna arvele ja esitada avaldus hüvitise taotlemiseks. Avalduse võib tööturu-ameti osakonda kaasa võtmiseks välja printida ka töötukassa kodulehelt. Kindlasti on vaja kaasa võtta ka isikut tõendav dokument (pass või ID-kaart), töö- või teenistussuhte lõppemise põhjust ja aega näitav dokument (tööraamat, tööleping vms), tööandja tõend, kus on kuude kaupa esile toodud viimasel kolmel töötatud kuul makstud tasu ja kinnipeetud töötuskindlustusmaksed.
Rahapäev kuu 10. päeval
Tööturuamet saadab avalduse töötukassale ja töötukassa teeb otsuse, kas teil on õigus hüvitisele, 14 päeva jooksul arvates avalduse esitamise päevast. Otsuse saate kätte tööturuameti piirkondlikust osakonnast.
Töötuskindlustuse suurus on esimesel sajal päeval 50% teie eelnevast üheksa kuu palgast, mille hulka ei loeta kolme viimast töötatud kuud. Alates 101. päevast on töötuskindlustushüvitise suurus 40% teie keskmisest palgast. Hüvitist hakatakse arvestama alates kaheksandast päevast pärast tööturuametile avalduse esitamist. Igakuine summa makstakse pangaarvele kalendrikuu 10. kuupäevaks. Kui kaua inimene töötuskindlustushüvitist saab, sõltub kogunenud töötuskindlustusstaaÏist. Hea on teada, et hüvitise saamise ajaks jääb inimesele alles ka ravikindlustus, mis kehtib veel kaks kuud pärast töötuskindlustushüvitise maksmise aja lõppemist.
Kui lähete tööle enne, kui teie hüvitise maksmise aeg läbi saab, kuid jääte 12 kuu jooksul uuesti tööta, on teil ikka õigus hüvitisele, sõltumata sellest, kui kaua vahepeal töötasite. Hüvitist on võimalik saada päevade eest, mis jäid eelmisel töötuse ajal kasutamata.
Info ja blanketid on Eesti töötukassa koduleheküljel
www.tootukassa.ee
Maksmise aeg
Töötuskindlustushüvitise kestus
sõltub kindlustusstaaÏist:
kindlustusstaaÏi vähem kui 56 kuud hüvitis 180 kalendripäevaks;
kindlustusstaaÏi 56-110 kuud hüvitis 270 kalendripäevaks;
kindlustusstaaÏi 111 kuud või enam hüvitis 360 kalendripäevaks.
Kui te jõuate sel ajal riikliku vanaduspensioni ikka, määratakse teile töötuskindlustushüvitis kuni vanaduspensioni ikka jõudmise kuupäevani.
Allikas: www.tootukassa.ee