Helve Toomla
ametiühingute jurist
Liftimehaanik tekitas maja valdaja nõusolekuta ummistunud äravooluava avades majas üleujutuse. Kahjud nõudis kohus välja liftifirmalt. Seoses sellega kohustati kõiki töölisi alla kirjutama paberile, mille kohaselt on töötaja edaspidi sellistel juhtudel kohustatud korvama kõik kahjud täies ulatuses. Kas töötaja peab sellisele paberile alla kirjutama? Kui suures ulatuses saab tööandja kahju kinni kinni pidada?
Kõigepealt peaks tööandja kehtestama korra, mida töötaja peab kirjeldatud olukorras tegema, selle töötajatele üksipulgi selgeks tegema ja allkirja vastu tutvustama. Kui siis töötaja näiteks hooletuse tõttu korda rikub ja tööandjale kahju põhjustab, tuleb see tööandjale hüvitada, kuid üldjuhul mitte üle oma ühe kuu keskmise palga.
Täies ulatuses tuleb kahju hüvitada järgmistel juhtudel:
kui kahju on tekitanud töötaja tegevus, mis sisaldab kriminaalkorras karistatava teo tunnuseid;
kui töötaja oli aruande korras saanud vara või muid väärtusi ühekordse volituse või muu ühekordse dokumendi alusel;
kui kahju tekitas ebakaine töötaja;
kui kahju on tekitatud materjalide, toodete, tööriistade vms tahtliku hävitamise või rikkumisena;
kui kahju tekitamine ei olnud seotud tööülesannete täitmisega;
kui töötaja ja tööandja vahel on seaduslikul alusel sõlmitud täieliku varalise vastutuse leping.
Täieliku varalise vastutuse lepingu võib sõlmida täisealise töötajaga, kes töötab ametikohal või teeb tööd, mis on vahetult seotud talle antud väärtuste hoidmise, töötlemise, müügi, veo või tootmisprotsessis kasutamisega. Liftimehaanikuga täieliku varalise vastutuse lepingu sõlmimiseks tõenäoliselt alust ei ole.
Teadmata, mis oli allakirjutamiseks antud paberil täpselt kirjas, on seda raske kommenteerida. Kindlasti ei ole töötaja kohustatud sellele alla kirjutama. Tekitatud kahju ei saa töötaja palgast ilma tema kirjaliku nõusolekuta kinni pidada. Töötaja peab teadma, kui suur on kahjusumma, tal peab olema võimalus kontrollida selle põh-jendatust. Seejärel saab ta otsustada, kas ta on kahju tekkimises süüdi, ja annab kirjaliku nõusoleku palgast kinnipidamiseks või keeldub sellest. Kui töötaja nõusolekut ei anna, on töö-andjal õigus nõuda kahju hüvitamist töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu. Töötajale peab iga kuu palgaks jääma vähemalt alampalk, 3600 krooni.