Silva Männik

Eile nõudsid Tallinnas Pärnu maanteel asuvas kohtusaalis mitmed eraisikud õigust maksuameti vastu, kes nõuab neilt aastatepikkuste perioodide kohta kõiki ostutðekke ja kalleid pangaväljavõtteid.

Seaduse kohaselt võib eraisiku suhtes teha vaid üksikjuhtumi kontrolli, kus maksuamet peab oskama konkreetselt viidata, mis tehingud ja tulud ning miks teda huvitavad.

“Antud juhul on aga siiamaani teadmata, mida kontrollitakse ja miks,” rääkis eile ringkonnakohtus eraisikutest Raivo ja Aldona Baumi kaitsev Vello Vallaste. “Maksuhaldur ei tea ise ka, mis teda huvitab, käsib igaks juhuks palju dokumente kohale tuua ja siis nende pealt alles vaatab, mille kallal norima hakata.”

Baumid pidid maksuametile ette näitama viimase viie aasta pangakontode väljavõtted, mille käsutamisõigus neil on ja oli ning nende aastate kõik tulusid tõendavad dokumendid.

Mõni tund varem oli samas kohtumajas arutusel kaasus, kus eraisikult nõuti ka aastatepikkuse perioodi dokumente, mille alusel ta oli soetanud kinnis- ja vallasvara. Viimaseks on ka näiteks tarbeesemed ja toit, mille kohta tavaliselt inimesed tðekke eriti kaua ei säilita.

ASi IMG Konsultant juristi Ranno Tingase sõnul on maksuameti selline käitumine äärmuslik ja haldusvõimu kuritarvitav. Tegu ei ole kindlasti erandlike juhtumitega, sest ka IMG klientide hulgas on mitmeid eraisikuid, kellelt sellist informatsiooni nõutakse, ütles Tingas.

Tingas selgitas, et maksuamet ei saa eraisiku suhtes teha mitme aasta ulatuses lausrevisjoni. Seaduse kohaselt on võimalik teostada vaid üksikjuhtumi kontrolli kindlate tulude või tehingute õigsuse selgitamiseks. Lisaks on seadused ja ka riigikohtu otsused toonitanud proportsionaalsuse põhimõtet ehk ei saa nõuda aastate lõikes pangakontode väljavõtteid, kui tegelikult lõpuks vajatakse vaid viit rida. “See on aga ilmselgelt ebaproportsionaalne ja väga karm praktika eraisikute suhtes,” märkis Tingas.

Samadele väidetele tuginesid ka Baumid eilsel kohtuistungil.

Samas ei pruugi inimesel olla enam kõikides firmades allkirjaõigust, mille alusel pangast kallist, 25kroonise lehehinnaga väljavõtet saada.

Maksuameti juriidilise osakonna juhataja Maret Amburi sõnul ongi ka siis, kui küsitakse mitmete aastate lõikes dokumentide väljavõtteid, tegu üksikjuhtumi kontrolliga. “Füüsiline isik ei oma tavaliselt aktiivset majandustegevust ja tema maksukohustust puudutavate dokumentide maht ei ole suur, mistõttu tema maksukohustus ongi üksikjuhtum,” lausus ta.

Amburi sõnul on suureks erinevuseks revisjoni ja kontrolli vahel ka see, et viimast ei teostata maksumaksja juures kodus. Et inimeselt küsitakse rohkem kui ühe maksustamisperioodi dokumente, põhjendas Ambur maksuökonoomikaga, et mitte hakata iga aasta kohta eraldi samasuguseid toiminguid teostama.

Ranno Tingase sõnul on sellises situatsioonis eraisikul oma õiguste kaitseks võimalik vaidlustada korraldus kas maksuametis või kohtus.

Mitmel juhul on maksuamet oma korralduse tühistanud ning seejärel nõudnud vaid otseselt vajalikku teavet. Paljud aga ei vaidlusta korraldust hirmu või rahaliste kaalutluste tõttu.

Äripäev
05.06.03