töölepingu seadus § 37

  • d-mit
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 6 kuud tagasi #45144 lisas d-mit
Tervist, kas keegi aitaks seletada töölepingu seaduse 37. paragraafi. Kuidas defineerida punktis 1 nimetatud kokkulepitud ulatuses tööd. Ehk et kui tööd jagub suuremaks osaks päevast, siis kas tööandjal on õigus töötasu vähendamist rakendada. Samuti, kas see mõjutab kuidagi töötaja õigusi, kui igal aastal samal ajal on töökoormus natuke väiksem olnud.

Oleks ka küsimus sama seaduse punktis 4 kirjeldatud etteteatamise aja kohta. Kas see etteteatamine võib olla ka suuline, ning juhul kui see võib olla suuline, siis kuidas seda mõjutab tööandja suuliste lubaduste vastu tekkinud usaldusekaotus.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • imelik
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 6 kuud tagasi #45156 lisas imelik
Vastas imelik teemas töölepingu seadus § 37
Siin §37 selgitus:
Paragrahv 37 näeb ette võimaluse vähendada ajutiselt töötaja töötasu, kui tööandjal ei ole
objektiivsetel põhjustel võimalik töötajale kokkulepitud mahus tööd anda.
Töötasu vähendamise aluseks olev töömahu vähenemine peab TLS kohaselt olema
ettenägematu, ehk tööandja ei saanud seda töölepingu sõlmimisel ette näha. Seega ei kuulu
TLS § 37 alla nt töömahu hooajalised muutused. Teiseks tingimuseks on, et töömahu
vähenemine ei tohi olla tulenev või sõltuv tööandja mõjutatavatest majanduslikest asjaoludest.
Tööandjal ei ole õigust ettevõtlusriski maandada töötajate töömahu meelevaldse muutmisega
sõltuvalt nt tarne- või hankelepingute sõlmimise edukusest.
Töösuhte põhimõtteks on, et ilma tööta ei ole kohustust tasu maksta; see põhimõte kehtib ka
pööratult: ilma tasuta ei ole kohustust tööd teha. Töötasu vähendamisel on töötajal õigus
keelduda töö tegemisest tasu alandamisega võrdses ulatuses ehk töötasu ja tööpanus peavad
olema proportsionaalsed ja töötasu vähendamisel muutub vastavalt tööandja õigus nõuda
töötajalt tööd.
Töötasu alandamine on TLS § 37 lõike 1 alusel lubatud maksimaalselt kolmeks kuuks aastas.
Töötasu ei saa vähendada alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära.
Töötasu vähendamine on erandlik ja äärmuslik meede, mille rakendamiseks peab tööandja
olema täitnud eeltingimused. Esiteks peab tööandja enne töötasu vähendamist pakkuma
töötajale teist tööd. Teise töö pakkumise eesmärgiks on saavutada olukord, kus tööandjale
tekkinud erakorraline olukord kahjustab võimalikult vähe töötaja huve. Kui tööandjal on temast
sõltumatutel põhjustel võimatu pakkuda töötajale töölepingus kokku lepitud tööd, võib teise töö
tegemine olla asjaolusid arvestades võimalik. Samuti on tööandjal kohustus töötajate
kaasamise põhimõtet arvestades kaasata informeerimise ja konsulteerimise kaudu töötajate
esindajad või töötajad eesmärgiga leida lahendusi, mis viiksid mõlema poole huve võimalikult
suurel määral arvestava lahenduseni (TLS § 37 lõige 4). Tööandjal on kohustus teatada
töötajatele töötasu vähendamisest vähemalt 14 kalendripäeva ette, et tagada töötajatele
võimalus otsida endale ajutiselt või alaliselt teine töö. Samuti on töötajal õigus töötasu
vähendamise juhtudel tööleping üles öelda ja saada töölepingu ülesütlemise hüvitist võrdselt
olukorraga, kui tööandja ütleb töölepingu majanduslikel põhjustel üles (nn koondamishüvitis).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • merike
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 5 kuud tagasi #45174 lisas merike
Vastas merike teemas töölepingu seadus § 37
ka minu töökohas on tööd vähemaks jäänud ja tänu sellele on 4päeva nädalas tööd ainult sellega jääb ka palk väiksemaks,ma ei taha sellega nõutuda,kas mul on õigust öelda et ma pole sellega nõus,olen selles firmas töötand 10aastat kui sooviksin koondamist koheselt mis hüvitised mul siis oleks võimalik saada ja kas ma üldse saaksin päevapealt koondamist nõuda.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • imelik
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 5 kuud tagasi #45175 lisas imelik
Vastas imelik teemas töölepingu seadus § 37
Koondamine pole töötaja nõuda vaid see on tööandja otsustada. Loe eelneva vastuse viimast osa mida teha saad kui tööandja tahab §37 alusel töötasu ajutiselt vähendada.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • merike
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 5 kuud tagasi #45178 lisas merike
Vastas merike teemas töölepingu seadus § 37
ok koondamist ma ei saa ise muidugi nõuda kuid anti mõista kui see variant pole sobiv tuleb koondada,mis hüvitised on mul õigus saada kui 10 a,on tööl oldud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • imelik
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 5 kuud tagasi #45179 lisas imelik
Vastas imelik teemas töölepingu seadus § 37
Tööandjalt koondamishüvitis ühe kuu keskmine töötasu ulatuses. Töötukassalt veel koondamishüvitist kas ühe või kahe kuu jagu oleneb kas oled alla 10a. või üle 10a. seal tööl olnud, loe täpsemalt www.tootukassa.ee/index.php?id=11244#koondamis

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • annika
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 5 kuud tagasi #45193 lisas annika
Vastas annika teemas töölepingu seadus § 37
Kas töötasu alammäär ja miinimumpalk on üks ja sama?.
Meil firmas sama olukord. Ettevõtte (kaupluse) kulude kokkuhoiuks tahab ülemus samuti tööaega väehendada ja sellega töötasu. Jutt käib miinimpalgast ja neljast müüjast. Soovitakse siis langetada 3000.- ni.Põhjuseks töökoormuse vähenemine.Praegu on siis mõtlemisaega antud.Praeguse seisuga ei plaani keegi sellega nõustuda. Mis siis tööandja edasi võib teha?Meile öeldi et küll siis leiavad teised kes selle palga ees nõus tööd tegema. Neljast kahel töötajal on staazi üle 10aasta ja ühel kodus alla 3 aastane laps.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • imelik
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
14 aastat 5 kuud tagasi #45194 lisas imelik
Vastas imelik teemas töölepingu seadus § 37
Jah töötasu alammäär ja miinimumpalk on üks ja sama. Mis tööandja edasi teeb selgub veidi hiljem, meil siin võimatu vastata mida keegi teeb.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.