Palgaarvestuse aluste muutmine

  • Liina Koor
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 1 nädal tagasi #51443 lisas Liina Koor
Töötajatel on kehtiv tööleping + lepingu lisa, milles on määratud tükitööhinnad kindla töö tegemiseks. Tööandja nõuab uute töölepingute allkitjastamist, kus on määratud tunnitasu, mille alusel arvutatakse tükitööhinnad 'kehtivate töönormide alusel', kusjuures töönorme peavad neile tutvustama juhid, kuid töölepingu lisaga neid kinnitatud ei ole. Samas on töönorme niiöelda uue lepingu jaoks tõstetud nii, et töötasu nende järgi oleks veerandi võrra eelmiste normide järgi makstavast palgast väikesem. Kas selline muutus on korrektne? Kui töötaja sellega nõus pole kas siis on õigus teda vallandada?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • imelik
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 1 nädal tagasi #51444 lisas imelik
Vastas imelik teemas Palgaarvestuse aluste muutmine
Töölepingut saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Ei ole õigus vallandada.
Le lisa www.palk.ee/artikkel.php?uid=1990

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • .
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 1 nädal tagasi #51445 lisas .
Vallandamine on jah vale sõna.
Aga töökohast ilma võib jääda küll. Variandid:
1. tööandja rakendab muudatusi ilma töötaja nõusolekuta, siis on töötajal valida, kas olla muutustega nõus või öelda leping üles tööandja poolse rikkumise tõttu.
2. Muudatustest keeldunud töötaja koondatakse.

variante on veel, aga neist pole praegu mõtet rääkida.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Vau
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 6 päeva tagasi #51453 lisas Vau
Vastas Vau teemas Palgaarvestuse aluste muutmine
Töötasu võtate vähemaks ja tööd annate juurde ja kui nõus pole siis tahate lahti lasta?
Kas hinnad on poes odavamaks kõvasti läinud? Totaalne jobu küll
Tahaks kohe sellise ettevõtte nime teada, kus töötajaid niimoodi kotitakse. Siis teaks eemale hoida.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Liina Koor
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 6 päeva tagasi #51454 lisas Liina Koor
Vastas Liina Koor teemas Palgaarvestuse aluste muutmine
"Võtate", "annate", "tahate".
Naljamees, küsimus tuli ju neilt, kellega nii käituda tahetakse!

Küsin igaks juhuks üle: kas firmaomanike poolne väide, et töönormide muutmiseks ei ole vaja mingit kokkulepet, kuna lepingus on kindlaks määratud tunnitasu, mille põhjal välja arvutatud "töönorme saab teada otsese juhi käest" on igal juhul vale? Ja kuna "tunnitasu, mille korrutamisel töönormidega saab teada toote valmistamise tasu" on lepingus, siis töönormide muutmiseks eraldi kokkulepet ei ole vaja sõmida,seda võib firma juhtkond teha ühepoolselt" on samuti vale?

Kindlustundest jääb vajaka, korralik ajupesu käib firmas praegu.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Vau
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 5 päeva tagasi #51455 lisas Vau
Vastas Vau teemas Palgaarvestuse aluste muutmine
Ma ei kannata selliseid tööandjaid - ise olen samasugust ajupesu saanud. Enda puhul kui nõus olin sarnaste asjadega, siis paari kuu pärast tuldi jälle uute tingimuste ja töö ül lisadega.

Firmaomaniku jutt ei tundu mulle selles mõttes loogiline, et kui "temal pole töönormide muutmiseks vaja kokkulepet", siis miks tal Sinu allkirja on vaja? :D - selles mõttes ma arvan et ta valetab Teile.
Mina ei teeks mitte midagi. Kui ta tuleks minu juurde paberiga ja NÕUAB allkirja, siis ma ütleks, et ma võtan selle paberi kaasa ja räägin tööinspektsiooni juristiga läbi ja siis vaatab kas saab allkirja või mitte. Kui ta hakkaks ähvardama, hakkaks ma tema ja enda juttu salvestama juristi jaoks (muidugi tuleb teda salvestamisest teavitada!) et vajadusel kohtus tõestada, et tööandja tegeleb töövägivallaga ja nõuaks temalt mingi 2000 euri kahju. Kui kohtus kaotaks, siis annaks selle audio lõigu Õhtulehe ajakirjanikule ja laseks tal otsustada kui eetiline tööandja käitumine on. :)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Liina Koor
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
10 aastat 5 päeva tagasi #51456 lisas Liina Koor
Vastas Liina Koor teemas Palgaarvestuse aluste muutmine
Täpsem loo kirjeldus:
tööandja tõstab töötajate tunnitasu 3,2 eurolt 4,8 eurole, samas on uues kui ka vanas lepingus kirjas, et 'tagatakse miinimumpalk, palka makstakse tükitööhindade põhjal' (mõeldud on võimaliku töönappust).
Vana lepingu lisas olid fikseeritud tükitööhinnad, mis olid arvutatud 3,2 eurose tunnipalga põhjal - näiteks 1 jupp, 1 tund, hind 3,2 eurot, lisal all omaniku ja töölise allkirjad. Nüüd sellist lisa ei ole, öeldi, et tulevad uued normajad, mis jätavad meie palga samaks - tunnipalk tõusis, kuid normaeg langes. Meile tutvustatud normajad näitavad, et palk ei jää samaks, vaid ka kõige pealiskaudsema arvutuse põhjal langeb, kuna tunnihinde tõus ja normaja langus on proportsioonidest väljas, reaalpalk langeb vähemalt viiendiku võrra, reaalselt ei ole seda tööd võimalik ka kiiremini teha. Töötajate soovile fikseerida töö normajad lepingu lisas nagu ennegi oli, et palga muutus oleks niiöelda silme ees ja inimestel oleks võimakik oma otsuseid kaaluda tuligi teade,et sellist lisa seadus enam ei nõua ja muutus just (veel) kehtiva lisa tühistamiseks sisse viiaksegi, sest tööandjal olevat õigus töönorme muuta ilma kokku leppimata, kuna lepingus on fikseeritud tunipalk niikuinii aga praegune lepingu lisa segab tööandjal oma õigusi kasutada.
Nii ausa 'me tahame teil palka vähendada, aga ise oleme lollist peast aastaid tagasi omale ankru jala külge sidunud'- tunnistuse peale hakkasime muidugi kõrvu kikitama.

Ok, järgmine samm on käik töökaitsesse nii uue kui kehtiva, vana lepinguga.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.