FIE

  • anja
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18610 lisas anja
FIE lisas anja
Kust saaks lähemat infot FIEks olemise kohta. Kes on üldse FIE, mis kohustused tal kaasnevad, kuidas ennast FIEks registreerida???
Kas FIE võib olla ka põhitöö kõrvalt, kus olen tavaline palgatöötaja, kas peab tööandjat teavitama et soovin FIEks registreerida???
Tänan kõiki vastajaid ja ootan igasugust infot FIEks olemise kohta ja ka teie kogemusi kes te juba olete FIEd.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Krissu
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18613 lisas Krissu
Vastas Krissu teemas FIE
Soovitan vaadata Maksuameti koduleheküljelt rubriik Maksumaksjale sealt edasi FIEle.
Sealt peaksite saama vastused kõikidele oma küsimustele.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • anja
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18619 lisas anja
Vastas anja teemas FIE
Tänan vastamast, kuid sealt ei leia ma küll eriti infot peale maksude maksmise kohta.
Isegi seda ei näe ma seal mis muutub põhitööandja jaoks kui ma end FIEks registreerin.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Krissu
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18620 lisas Krissu
Vastas Krissu teemas FIE
Põhitööandjat ei peaks üldse huvitama,kas Te olete FIE või ei. See on Teie eraasi. Teie käite ikka tööl edasi ja tööandja maksab ikka Teile töötasu ja riigile maksud mis tulenevad Teie töötasust. Peaasi,et FIEks olemine ei hakka põhitöö tegemist segama. Oma FIE asju ajage ikka põhitööst vabal ajal.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • anja
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18621 lisas anja
Vastas anja teemas FIE
kui tööandjat see ei sega miks ta siis keeldus kui ma talt küsisin et kas nad aksepteerivad seda kui ma ennast FIEks registreerin???
vastuse sain väga konkreetse et nemad ei ole sellega nõus, millest võin järeldada et kui soovin oma põhitööd jätkata siis on parem kui ei registreeri ennast FIEks. vastas mulle veel et nende raamatupidamine muutuks ja firma on nii suur et kõik peaksid ühtemoodi käima, minule tekiksid uued õigused jne. ometi ei leia ma internetist selle kohta midagi, olen sinuga sama meelt kuigi seadusi mis FIEt puudutavad eriti ei tea. kas siis tõeti muutuks tööandja jaoks midagi väga keeruliseks??? uus töö mida ma FIEna tegema hakkaksin ei segaks mittemingil moel põhitööd.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • anne
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18622 lisas anne
Vastas anne teemas FIE
Kui tööandjaga sõlmitud töölepingus ei ole kirjas, et ei või töötada MITTE KUSAGIL mujal, siis ei ole küll tööandjal kobisemist... Vahel on töölepingus sätestatud, et töötaja ei või töötada konkureerivas asutuses. Kui FIE-ks olemine ei ole konkureeriv töö, arvan, et tööandja ei pea üldse arvama midagi. Võid FIE olla ju nt. k.20.00-06.00-ni. Ja see on üldjuhul ikkagi öö, ja tööandja huviorbiidist väljas.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • anne
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18623 lisas anne
Vastas anne teemas FIE
Ja veel. Ega ikka ei muutu küll tööandja raamatupidamises midagi. Muuseas- üks FIE võib ka teise FIE juures töötada. Põhiline, et kõik maksud ikka korralikult MAKSUAMETILE laekuvad ja kõik kulud-tulud on tõendatud.
Tööandja ei saa muuseas mitte kusagilt teada, et oled FIE. Ja kui saab maksuametist, anna maksuamet kohtusse delikaatsete isikuandmete lekitamise eest. Võidad kindlasti! (Olin ka FIE!)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Anneli
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18628 lisas Anneli
Vastas Anneli teemas FIE
Tööandjal muutub siis, kui fie-l lõpetatakse tööleping ja ta hakkab oma tööjõudu tööandjale arvetega müüma. Tööandja mõtleb vist ikka seda varianti.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • anja
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18633 lisas anja
Vastas anja teemas FIE
tänan kõiki vastajaid, kuid kui sa anneli veel satud siis siis ehk seletad lähemalt ma ei saa eriti aru mida sa silmas pead.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Maili
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
20 aastat 11 kuud tagasi #18634 lisas Maili
Vastas Maili teemas FIE
Teeme näite varal - vast saab selgeks.
Töölepinguga töötav inimene ja FIE on kaks täiesti iseseisvat asja. Töölepinguga inimene käib (näiteks sekretär-raamatupidaja-personalitöötaja kella 9-17) tööl, saab kindlate kokkulepete alusel palka, tööandja peab temale makstud tasudelt kinni tulumaksu, maksab peale sotsiaalmaksu. Kõik nii nagu ikka.
Kui nüüd see nt. sekretär otsustab hakata FIE-ks ja tema tegevuslaks oleks näiteks raamatupidamisteenuse müümine. Siis registreerid end Maksuametis FIE-ks ja kogu lugu. Päevasel ajal käid põhitöökohal tööl 9-17, saad palka edasi nagu ennegi ning õhtul peale tööd ja vabal ajal nokitsed kodus teha FIE-na mingi muu firma raamatupidamist vms. ja esitad selle kohta siis oma kliendile ka arved. Töölepinguga töötamine ja FIE-na töötamine ei ole automaatselt kuidagi omavahel seotud.
Probleem võib tekkida aga siis kui sinu põhitöökoha omanikele ei meeldi, et sa väsitad end õhtuti mingi muu tööga ja ei puhka end välja. Tööandja võib näha, et sinu kvalifkatsioon töötades 8-17 tema teenistuses ei ole enam nii hea kui varem just seetõttu, et sa ei ole enam nii välja puhanud. Teine aspekt mis võib sinu põhitöökoha omanikes probleemi tekitada on see näiteks kui (raamatupidamiseteenuse puhul) sa müüd oma FIE teenust mõnele konkurendile vms. Ühesõnaga sa oled liiga kursis konkurendi asjadega ja tekib oht, et konkurendini võib ka lekkida infot põhikohast saadud info põhjal. Seaduslikku alust põhitöökohal keelata sind FIE-ks hakata ei ole. Kõik on suhete teemal.

Nüüd see miks sinu tööandja kategooriliselt keeldus sinu FIE-ks hakkamisest väitega et raamatupidamisarvestus muutub. Ilmselt mõtles ta siinkohal seda, et sa lõpetad nendega töölepingulise suhte ja hakkad neile ka müüma oma FIE teenust. Sellisel juhul jääb tööandja jaoks ära sinule makstavatelt tasudelt tulumaksu ja sotsiaalmaksu tasumine ning seda hakkad sa siis ise tegema. Iseenesest tööandja jaoks on see parem kui palgatööjõudu kasutada. Sinu jaoks aga siis ka halvem, kuna kaovad töölepinguseadusest tulenevad töötajate kaitse jms. näiteks saab ta sinuga siis lihtsalt teenuse edastamise lepingu lõpetada päevapealt ja koondamistasusid sulle ka ette nähtud ei ole.

Kokkuvõttes. Töötada töölepinguga ja FIE-na paralleelselt seadus ei keela. Määravaks saavad suhted inimeste vahel ja see, et kummagi alusel tehtava töö kvaliteet ei kukuks.
Ma arvan, et sinu tööandja väites, et tema jaoks automaatselt kõik muutub raamatupidamises oli võhiklik ning tema ka ei tea sellest FIE-ndusest midagi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.