Palgatingimuste halvemaks muutmisel...

  • Eve-Ly
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22584 lisas Eve-Ly
Mul on 4-kuuline katseaeg. Niimoodi seisab ka töölepingus. Katseaja lõpuni on jäänud 1 kuu. Täna teatas tööandja, et tahab minu töölepingus muudatuse teha - alandada tugevalt minu palka: nii põhipalka kui tulemuspalka ning minu mittenõustumisel lõpetab ta minuga töölepingu.
Mul on saamata osa eelmise kuu palgast, st, ta on rikkunud töölepingut. Tean, et esmane soovitus on: mine TVK-sse! Aga kas on võimalik ennast kuidagi teisiti kaitsta? Mis seadus (või TLS/PS parahrahv) kaitseb töötajat kateajal tehtava töölepingumuudatuse eest, mille tingimused muutuvad töötajale märkimisväärselt halvemaks? Kas allpooltoodu kehtib ka katseajal? Pean silmas, et katseajal pole koondamine võimalik...
Mida saan teha? Millisele seadusepunktile saan toetuda?
Sooviks olukorra siiski võimalikult viisakalt lahendada. Või saab tööandja mind mittenõustumisega päeva pealt vallandada (mittesobivusega näiteks)?


"Palgatingimuste muutmine.
Töölepinguga kokkulepitud palgatingimusi saab muuta ainult poolte kokkuleppel (PAS §4 lg1). Juhul kui muutuvad palka korraldavad seadused, valitsuse määrused, kollektiivleping või tööleping, on tööandja kohustatud muutma töötajate palgatingimusi hiljemalt 1 kuu möödumisel. See tähendab, et palgatingimuste muutumisega on tegemist juhul kui muutuvad vastavad õiguslikud sätted. Uued palgatingimused kehtestatakse töötajatele uue õigusakti kehtima hakkamise päevast. Juhul kui palgatingimused muutuvad töötajale halvemaks võib töölepingut vastavalt muuta ainult poolte kokkuleppel. Juhul kui töötaja uute tingimustega ei nõustu, saab ta nõuda oma vabastamist TLS §82 alusel. Kui töötaja oma vabastamist eelpoolnimetatud alusel ei nõua, kuid ta pole nõus palgatingimusi muutma, peab tööandja kas jätma töötaja palgatingimused muutmata või töötaja koondama."

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Kai
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22587 lisas Kai
Tööandja trump on katseaeg. Ta võib töölepingu lõpetada - katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu- ja kuna hindaja on tööandja,siis ei ole midagi teha. Praegusel juhul minu meelest koondamisest rääkida ei saa,see § siia ei sobi.Kas tööandja selgitas,miks ta palka vähendab,sellest oleneb ka väga palju ,mis põhjusel.Mulle tundub,et Sul on vana parandamata palgaseadus,praegu kehtivas on lg 1 Töölepingus kokkulepitud palgatingimusi on lubatud muuta ainult poolte kokkuleppel.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Kai
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22588 lisas Kai
Vabandan,Sul on ju ka § 4 lg 1 täpselt samuti kitjutatud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Eve-Ly
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22591 lisas Eve-Ly
Aitäh vastamast, Kai.
Tööandja ütles, et firma on rahalistes raskustes ja pole piisavalt vahendeid maksata mulle töölepingus kokkulepitud palka ning tal on vaja kusagilt kokku hoida ja see "kusagilt" on minu palga arvelt. Igal kuul on mulle makstud palka vähem. Olen pidanud tegema ise palgaarvestused üle ja teatama puuduolevast osast. Veebruarikuus jäi taas osa palka kätte saamata ja pole saanud tänaseni. Nüüd, kui teatasin saamatajäänud palgast, teatas tema mulle, et alandab minu palka. Ma tean, et ta võib minuga päevapealt töölepingu lõpetada nn ebarahuldavate töötulemuste tõttu. Ega mind vist ei päästagi miski. Kuid antud juhul on juba tegemist tööandjapoolse TLS rikkumisega.
Vahepeal oli tööandjal selline jutt, et palganumbrit käsitletakse töölepingus siiski BRUTONA. Meie leppisime kokku NETOpalgas ja nii on seal ka kirjas. Ta ongi mu palga arvestusel võtnud netopalgast maksud maha. Korra, st pärast I palgapäeva vabandas kirjalikult ja kandis puuduoleva summa mulle ära. Nüüd on "keel" muutunud. Märtsikuu palgapäev on alles tulemas ja ma ei teagi veel, millega mind seekord üllatatakse.
Kas ma saan õieti aru, et kuna mul on hatkel katseaeg, siis võib tööandja mulle täiesti ükskõikselt töölepingu lõeptamise ähvardusega survet avaldada, et palgatingimuste muutmisele alla kirjutaksin. Ta kas saab odava tööjõu või vabaneb "väljapressijast".

Olen käinud töölähetusel. Töölepingus on kirjas, et mulle kompenseeritakse see vastavalt seadusega ettenähtud korras. Ma tegin töölähetuse kohta aruande ja palusin päevaraha välja maksta (viidates vastavale töölepingu punktile). Ei saanud seda, ei tehtud väljagi. Vaikus.
Ma olen tööandjale öelnud, et ma lugesin Töölepingu- ja Palgaseadust ja tean, mis mind kaitseb. Vastus oli: Sa loed seadust valesti!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Kai
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22599 lisas Kai
Ausalt öeldes on lausa jube sellistest asjadest lugeda kuna ise õnneks töötan normaalses firmas kus seadused ka midagi maksavad. Selge on see ,et selles asutuses normaalset elu ei tule. Äkki peaks palga muutmisega nõusse jääma ja kohe uut kohta otsima hakkama,sest katseaeg paneb kahjuks asja paika. Kas töölähetuse kohta mingit kirjalikku paberit ka on näit. käskkirja või korraldust,et nendega töövaidlusse minna kui raha saamata on. Minu tarkus on otsas.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • marta
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22627 lisas marta
Natuke kurb olukord. Selline tööandja käitumine ei sisenda küll kindlustunnet homse päeva ees. Töölähetuse kohta niipalju, et päevaraha makstakse siis kui lähetuskoht asub töökohast vähemalt 50 km kaugusel

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Eve-Ly
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22629 lisas Eve-Ly
Töölähetusel käisin Tartus, töötan Tln-s.
Hetkel olen haige ja töövõimetuslehel. Paranedes saan rahulikumalt mõelda tekkinud olukorrale.
Mulle teeb kõige rohkem meelepaha see praegune tööandja kutsus mind ise oma firmasse tööle. Loobusin töökohast, kus palgamaksmine oli korrektne. Tagasi minna ei saa, sest uus inimene on juba tööle võetud.
Mul on tunne, et mind kutsuti pettusega tööle, et nüüd niimoodi minu palgatingimusi halvemaks muuta.
Mu kolleegil tõsteti palka 500 krooni võrra, kuid töökormus tõusis ja kui aus olla, siis imelike ülesannete näol (mitteametlikult, sest ametijuhendit tal polnudki). Näitkes tuli tal teha ajalehtedest nädalakokkuvõtteid suuremate sündmuste kohta ja need tööandjale esitada, kuna tööandjal polnud aega lehti lugeda. Antud töötajal sai mõõt täis ja ta lahkus töölt.
Siis kuhjusid kõik tema tööülesanded minu kohustuste hulka (samuti mitteametlikult, sest ametijuhend muudatust mul pole), st minu töökoormus suurenes ja ma ei suuda mõsita, kuidas on õigustatud minu palga kärpimine. Ja seda veel ühepoolselt ning tagasiulatuvalt.
Osa palka on mul kätte saamata ja seda, nagu ma aru saan, ei tahetagi mulle maksta, kuna tööandja tahab viia palgatingimuste muudatuse töölepingusse tagasiulatuva kuupäevaga.

Muidugi tegelen ma uue töökoha otsimisega, aga ega see lihtne ole.

Üks küsimus: mis vahe on Töökaitseinspektsioonil ja Töövaidluskomisjonil? St millega tegeleb TI?
Kui tegu on töötaja ja tööandjavahelise konfliktiga, siis esitatakse avaldus TVK-le ja lahendatakse see TVK-s, kuid millega tegeleb TI?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Kai
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22630 lisas Kai
Tööinspektsioon - käib asutusi kontrollimas ,küll töölepingu seaduse,tööohutuse seaduse jne. täitmist viimasel ajal vist maksuametiga puntis ka ümbriku palkade olemasolu . Töövaidluskomisjon tegeleb ainult konfliktide lahendamisega (just kui kohus). Jõudu töö otsingutel!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Eve-Ly
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 4 kuud tagasi #22638 lisas Eve-Ly
Tänan :)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.