dekreediraha

  • Janika
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21306 lisas Janika
dekreediraha lisas Janika
TERE!
Mul on mure, ja ma sooviks väga saada oma murekirjale vastust.
Olen 5 ja pool kuud rase. Laps peaks eeldatavasti sündima jaanuari alguses. Sünnituspuhkusele olen planeerinud minna 30 novembril (tundub et see on ka enam vähem viimane aeg, et rahas midagi ei kaotaks). Tean et dekreediraha 140 päeva arvutatakse siis aaasta 2003 sissetulekute keskmise järgi. Oletame, kui laps sünnib ikka 2005 siis emapalk arvutatakse teatavasti aasta 2004 keskmise sissetuleku järgi. Küsimus järgmine: Kui ma ei soovi seda 140 päeva raha korraga kätte saada (kohe pärast sünnituspuhkusele minekut), vaid hoopis pärast lapse sündi iga kuu (nagu palka), milline aasta võetakse siis 140 päeva raha maksmise aluseks? Kas siis juba 2004, kuna laps sünnib 2005 või ikka lähtutakse sellest, millal läsksin sünnituspühkusele?

ETTE TÄNADES
Janika

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • killuke
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21308 lisas killuke
Vastas killuke teemas dekreediraha
sinu soovi kuidas sina tahad oma sünnituslehe rahasid saada ei huvita kedagi.See käib ikka seaduse järgi.Ravikindlustuse seadus §58 (1)
Sünnituslehe alusel on rasedal õigus saada sünnitushüvitist 140 kalendripäeva, mitmikute sünni või tüsistusega sünnituse korral 154 kalendripäeva,kui ta on jäänud rasedus- ja sünnituspuhkusele vähemalt 30 kalendripäeva enne arsti poolt määratud eeldatavat sünnitamiskuupäeva.Raseda õigus saada sünnitushüvitist väheneb nende päevade võrra,mille võrra ta jäi rasedus- ja sünnituspuhkusele käesolevas lõikes sätestatud tähtajast hiljem.
Haigekassa ei hakka küll sulle raha jupi kaupa kandma kui sina ise oma raha õigest kulutada ei oska

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Janika
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21310 lisas Janika
Vastas Janika teemas dekreediraha
Kle "normaalne" - kui ma nüüd saan teada et see ikka võimalik on - kuna ei küsigi siin ju lambiseid asju - vaid ju olen kuskilt siis kuuld - kas ma peaksin sinu kui vastaja peale sama õel ja nõme olema vä? Nagu hetkel sina?? Olen kuuld, et seda ei pea kohe korraga välja võtma kui ei taha, vaid teed avalduse ja makstakse koos emapalgaga pärast lapse sündi! Ja seda ei pidavat tegema haigekassa vaid Sotsiaal Kindlustus Amet.
Aga ega ma pole endas ju kindel, sellest ka minu eelmine küsimus.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • killuke
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21311 lisas killuke
Vastas killuke teemas dekreediraha
no aru ma ei saa,miks sa tahad kellelegi veel lisatööd,et keegi peaks nüüd arvet pidama ja meeles pidama millal ja kui palju sul veel raha saada on.niipalju peaks ju ikka majandada oskama ,et kõike raha korraga läbi ei lööks.ma ikka ise tean millal ja palju kulutan

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • arvan
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21312 lisas arvan
Vastas arvan teemas dekreediraha
et Jaanika ei karda, et ta majandada ei oska, vaid kõik arvestused tehakse ju väljamaksete järgi. Ja kui inimesel on näiteks vaja mingit tulu tõendit 6 kuu kohta, on mõnikord oluline, et ikka nendes kuudes ka sissetulek oleks, või teisipidi, et sissetulek oli ainult haigusraha.Ainult kas haigekassa seda aktsepteerib, on iseasi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Janika
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21318 lisas Janika
Vastas Janika teemas dekreediraha
Mind huvitabki eelkõige see, et milline aasta võetakse keskmise määramiseks. Lihtne loogika aasta 2003 oli näiteks palju väiksem sissetulek kui aasta 2004.
Asi ei ole üldse raha laiaks löömises...

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • killuke
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21329 lisas killuke
Vastas killuke teemas dekreediraha
no olge nüüd-haigusrahad ei lähe nüüd küll mitte mingisuguse keskmise arvutamisel arvesse.
see ei ole sotsmaksuga maksustatav tulu.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Janika
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21330 lisas Janika
Vastas Janika teemas dekreediraha
Ma ei peagi silmas haigusrahasid. Võibolla väljendan ennast sootuks valesti - et kõik saavad minust aru nii, nagu ma oleks meeletu laristaja - ja ma mulle ikka raha korraga kätte anda ei tohi!
Tegelikult on asja point selles, et kuna ma lähen sünnituspuhkusele 2004 aasta 1 detsembril näiteks, siis tuleb minu sünnitushüvitise suurus ju 2003 aasta keskmise tasu järgi. Ja emapalk kunagi hiljem 2004 aasta järgi, kui laps muidugi sünnib 2005 aastal.
Kuna minul ongi selline juhus et 2003 aasta keskmine tuleks tunduvalt väiksem kui 2004 aasta keskmine - siis sellest ka minu mure. Kuulsin tuttavalt, kes oli ka vastavaid asju uurind ca pool aastat tagasi, et on selline võimalus, et haigekassast seda 140 p kohe välja ei võta (kui lähen dekreeti) ja hakkan saama hoopis emapalka kohe pärast lapse sündi. Sots ametis algul öeldi küll ei ei ei saa.... lõpuks leidsin inimese, kes väitis et jah põhimõtteliselt on võimalik, aga et siis ma saaks ju miinimumpalka .... aga too pold ka endas nii kindel ja andis järgmise tlf numbri, kuhu helistada... Seni polegi ma enda jaoks mingit kindlat vastust saand.
Seega ma olengi segaduses. Kuna summade vahe tuleb liialt suur, siis ma ei aja ju mingit krooni ega senti siin taga - ja ei ole põhjus ka selles jumalaeest et ma ei oskas rahaga midagi peale hakata. Iseenesest on loomulik, et ma uurin ja vaatan võimalikke varjante, kuna tööl ma ju vähemalt aastakese käia ei saa....

Janika

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • killuke
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21332 lisas killuke
Vastas killuke teemas dekreediraha
Nagu seadus ütleb,et haigusraha arvutamise aluseks on siis antud juhul 2003a.Isegi kui Su haigusleht algaks jaan 2005 arvutatakse su raha 2003 järgi ja see on nii minu teada terve I kvartali jooksul haigusraha saajatega(täpsemalt saad teada haigekassast).Vanemahüvitist kohe peale lapse sündi saavad need,kes ei olnud sünnituspuhkusel ja ei saanud sünnituslehe rahasid

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Janika
  • Teema autor
  • Külastaja
  • Külastaja
19 aastat 10 kuud tagasi #21334 lisas Janika
Vastas Janika teemas dekreediraha
OOt aga miks isegi siis kui haigusleht algaks 2005 ndast arvutatks rahasid 2003 aasta järgi?
Väidad, et vanemahüvitist saavad peale lapse sündi kohe need, kes sünnituspuhkusel ei olnud ja ei saanud sünnituslehe rahasid! On siis seda minupuhul võimalik korraldada? Samas kui väidad, et ikka minu ceisi puhul arvutataks raha välja 2003 aasta järgi, poleks sellel siis enam mingit mõtet. Sest asja mõte oligi selles, et ma nii palju rahas ei kaotaks. Samas ma ei mõista et miks ikkagi 2003. Sest võetakse ju eelneva aasta järgi - selline pidi ju seadus olema. Aga kui minu laps sünnib 2005 - on eelnev ju 2004 siiski.
Haigekassast küsisin ka. Vast ma ei väljenda end õigesti - või ei saa nemad minust õigesti aru.... igatahes vastust oma küsimusele ma sealt ei saanud.
Pole asja kunagi varem uurinud ka ... kuna varem pole tarvidust old.

:(

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.